O sobě

Vážení přátelé,

Dovolte mi přivítat Vás na svých stránkách, které jsou, stejně jako můj život, vyplněny hlavně muzikou, knihami a také výukou jazyků.

Narodil jsem se 26.3.1973 v Táboře, avšak záhy po narození jsem byl přestěhován na nehostinný sever, kde jsem – konkrétně v Jablonci nad Nisou – strávil osmnáct let. Už odmalička mě zajímala hudba. Bylo to veselé období normalizace, a tak jsem rané dětství a mládí strávil nejprve poslechem a pak i účinkováním v dechovce na dobře placených a navštěvovaných akcích u příležitosti Velkého října, Vítězného února, Neméně vítězného května atd. Ale nejen dechovkou jsem byl živ, obrátil jsem se i jinými progresivními směry, jako je např. sudetský folklor atd.

Nějakým omylem jsem se přitom octl na Střední ekonomické škole, obor Zahraniční obchod, a v tomto omylu jsem pak pokračoval i na vysokoškolské úrovni, kdy jsem po lítém boji, nekonečném balancování na hraně vyhazovu a marném čekání na odchod neoblíbených profesorů do penze nakonec získal titul inženýra ekonomie na VŠE v Praze. V inženýrském studiu jsem však přešel z oboru Mezinárodní obchod na obor Mezinárodní politika, kde jsem nalezl jisté zalíbení v diskusích s laskavými profesory, kteří mi byli důstojnou náhradou za skutečné dědečky, zemřelé v dávné minulosti.

Léta studentská jsem si náležitě užil a ještě dnes, jedu-li kolem kolejí na Jižním městě, cítím závan nostalgie za bezstarostným mládím. Zas tak úplně bezstarostné ale také nebylo. Vzhledem k tomu, že kapesné od rodičů nedostačovalo potřebám účtu 513 (Náklady na reprezentaci), byl jsem nucen vrhnout se do pracovního procesu. Začal jsem jako učitel angličtiny na základní škole, ale po přežití jednoho školního roku (a následném kratším pobytu v Bohnicích) jsem smekl před našimi pedagogy a hledal uplatnění jinde. V dobách, kdy to moje váha ještě dovolovala, jsem se živil jako model pro akty, hledal jsem však něco uspokojivějšího a prestižnějšího. Po několika letech jsem se tak vrátil k výuce angličtiny, ovšem po zkušenostech s dětmi se raději věnuji výhradně dospělým. Více o mé výuce a jazykové agentuře najdete v sekci Jazykové služby.

Muzice se věnuju už více než pětatřicet let, jak osvědčuje můj první diplom za vítězství v hudební soutěži , datovaný 19.12.1980 (více v části Hudba), a prošel jsem opravdu vším, od zmíněného folkloru přes „normální“ pop a rock až k hardcore. Mám ji rád na všechny způsoby… V současnosti vystupuji zejména sólově s pořadem Na vlnách tónů a slov. Mé debutové sólové album PŮLNOČNÍ VZKAZ, které jsem celé sám nahrál a nazpíval, vyšlo 22. května 2017.

V období dočasné hudební pasivity jsem se také více přiklonil ke knihám, k nimž mám jako čtenář vřelý vztah už od předškolního dětství (první opravdovou četbou mi byly staré sešity Junáka a kniha Václava Čtvrtka O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi). Ve své vlastní spisovatelské produkci se však obracím spíše k dospělejším, byť nějaká ta tvorba pro děti by se též našla…. Svůj první román Každý král je sám jsem symbolicky vydal v kristových letech a několik let jsem pokračoval stabilním tempem jeden beletristický počin ročně. V poslední době se však coby autor přikláním spíše k poezii (a občas k fotbalu a překladům). A abych snad neměl knih málo, jsem už několik let nakladatelem (v současnosti v Nakladatelství ČAS, viz www.nakladatelstvicas.cz). Více o literatuře naleznete v sekci Knihy.

V knihovnách a jiných kulturních zařízeních představuji nejen svou hudební a literární tvorbu, ale také své kolegy z Nakladatelství ČAS (Miloň Čepelka, Otomar Dvořák, Zuzana Maléřová, Jan Bauer…), přednáším i na konkrétní témata (např. Karel IV.)

S Otomarem Dvořákem a J.O.P. studiem natáčím některé díly pořadu Magazín záhad pro televizní stanici Kinosvět.

Děkuji za návštěvu a za pozornost a těším se na setkání s vámi na stránkách svých knih, na koncertech, při výuce jazyků či v jakýchkoli jiných příjemných situacích, Váš

Josef Pepson Snětivý